Informacje

Kolejne stracone pieniądze! Policjanci apelują o zdrowy rozsądek!

Pomimo licznych apeli i akcji informacyjnych, nie udaje się uniknąć oszustw. 56- letni mieszkaniec powiatu łódzkiego wschodniego skuszony inwestycją w kryptowalutę przekazał przestępcom oszczędności swojego życia. W tego rodzaju oszustwach chodzi o to, aby namówić ofiarę na zainstalowanie programu do zdalnej obsługi komputera i ułatwienia przestępcą przeprowadzenia transakcji. Tak działa nowy sposób oszustw zwany “na zdalny pulpit”. Pamiętajmy, że z reguły osoby, które pod pretekstem inwestycji oferują szybki zysk są oszustami! Nie dajmy się nabrać - apelują policjanci!

6 czerwca 2023 roku mieszkaniec powiatu łódzkiego wschodniego odebrał telefon od nieznajomego mężczyzny, który zaoferował pokrzywdzonemu inwestycję środków pieniężnych w kryptowalutę. W celu ułatwienia przeprowadzenia transakcji oszust polecił zainstalowanie na telefonie i komputerze z którego korzystał pokrzywdzony aplikacji do zdalnej obsługi komputera i telefonu. Realizując wskazówki dał przestępcy pełen dostęp do swojego konta. Oszuści, wykorzystali udostępnione dane osobowe, wypłacili z jego konta oszczędności życia. Mężczyzna zorientował się dopiero po kilku dniach i przyszedł zgłosić ten fakt na policję.

W takich przypadkach kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar, ludzie tracą pieniądze, przy użyciu legalnego oprogramowania, które jest wykorzystywane w tym przypadku do celów nielegalnych. Najpierw oszust namawia ofiarę na zainstalowanie w pełni legalnego i uczciwego programu do zdalnej obsługi komputera. Następnie wymaga od ofiary zalogowania się do banku. Zwykle jest tak, że ofiara najpierw namawiana jest do skorzystania z jakiejś usługi finansowej, ale potem występuję “problemy techniczne” i do akcji wkracza “konsultant”. Konsultant “wspiera” ofiarę przez zdalny pulpit. W tym momencie ofiary dosłownie patrzą jak ich konta pustoszeją. Nie reagują na czas, bo wierzą, że to warunek skorzystania z atrakcyjnej oferty lub pozbycia się jakiegoś problemu.

Policjanci ostrzegają i apelują o rozsądek:

- tylko właściciel danego konta może na nim wykonywać czynności, pracownicy banków, operatorów i innych instytucji finansowych nigdy nie poproszą o zalogowanie się na konto w celu dokonania na nim zmian zdalnie;

- jeśli “konsultant” proponuje zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu UWAŻAJ to może być oszust;

- pracownicy banków oraz innych instytucji finansowych nie powinni wymagać instalowania na komputerze użytkownika jakiegokolwiek oprogramowania od innych firm;

Pomimo wielu apeli policji nadal zdarzają się osoby wykorzystywane przez oszustów. Przestępcy stosują coraz to bardziej pomysłowe metody, by dotrzeć nie tylko do seniorów. Ofiarą oszustów padają także młodsi, przekonani chęcią szybkiego zysku czy podjęcia ryzyka. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o rozsądek przy tego typu działaniach.
 
mł. asp. Aneta Kotynia

 

Powrót na górę strony