Informacje

Wakacyjne bezpieczeństwo w sieci, w podróży, nad wodą i pierwsza pomoc przedmedyczna pod okiem mundurowych

Tuszyńscy policjanci wraz ze strażakami przeprowadzili szereg spotkań z przedszkolakami i uczniami na terenie Tuszyna i Rzgowa pod kątem wakacyjnego bezpieczeństwa. Wakacje to nie tylko podróże i bezpieczeństwo z nimi związane ale również bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci i podczas kontaktów z rówieśnikami, jak również podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej.

Hejt, przemoc rówieśnicza, cyberzagrożenia, internetowe wyzwania, bezpieczeństwo nad wodą czy w podróży a do tego lekcja z udzielania pierwszej pomocy to główne tematy poruszane przez policjantów z Tuszyna i strażaków. Tuż przed zbliżającym się końcem roku szkolnego mundurowi systematycznie spotykali się z przedszkolakami i uczniami szkół na terenie Tuszyna i Rzgowa . Policjanci wiedzą jak bardzo ważne są zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek dlatego podczas spotkań z najmłodszymi mieszkańcami zawsze chcą przekazać jak najwięcej wiedzy w tym zakresie.

Internetowe wyzwania:

Dla młodych tak zwany challenge to zabawa i oglądalność w sieci. Ale dla służb i tych, którzy w danym momencie mogą faktycznie potrzebować pomocy, takie pseudo wyzwania zabawne już nie są. W ostatnim czasie, wśród młodych są popularne niebezpieczne zabawy. W sieci młodzież znajduje krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, również te niebezpieczne dla życia i zdrowia. Dzieci, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w takich internetowych wyzwaniach. Część wyzwań, z jakimi spotykamy się na portalach społecznościowych, ma pozytywny wydźwięk, między innymi udział w nich ma na celu wsparcie szczytnego celu na przykład zbiórki środków na leczenie chorego dziecka. Jednak duża ilość internetowych wyzwań, które można znaleźć w sieci ma niebezpieczny charakter.

Podczas pobytu nad wodą:

Pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.

Podczas pobytu w lesie:

Nie należy rozpalać ognisk jeśli nie ma specjalnie wyznaczonych do tego miejsc przez leśniczego, na przykład na polanie, a także w pobliżu budynków, stogów siana lub słomy. Nie należy rozpalać ogniska w lesie bez udziału osoby dorosłej, ponieważ grozi to pożarem.

Podczas pobytu w domu:

Bardzo ważną zasadą jest to, aby w ogóle nie pozostawiać małego dziecka samego bez opieki, gdyż jak to zazwyczaj bywa wystarczy ułamek sekundy a nieszczęście już gotowe. Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji należy dziecko uczyć co jest bezpieczne, a czego w ogóle nie powinno dotykać czy też robić. Bezkrytyczne zaufanie dzieci połączone z naiwnością może spowodować, dramatyczne konsekwencje.

Bezpieczna podróż pociągiem, autobusem:

Zachowaj szczególną ostrożność na dworcach, gdzie zazwyczaj występuje duży tłok. Łatwo możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych. Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu lub autobusu. W czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek podręcznych. Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie. W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.

Bezpieczna podróż samochodem:

Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu, zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy. W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy). Dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.

mł. asp. Aneta Kotynia

 

 

 

 

 

 

 

  • Policjantka stoi przed grupą dzieci siedzących na podłodze, za nią stoi policjant i strażak.
  • Policjantka i policjant kucają przy grupie dzieci przy których ustawiony jest fantom, obok stoi strażak a przed nimi na podłodze siedzą dzieci
  • Policjant kuca przy chłopcach i leżącym na podłodze fantomie, przed nim siedzi duża grupa dzieci.
Powrót na górę strony