Każdy ma wpływ na bezpieczeństwo dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Każdy mieszkaniec nie tylko naszego powiatu, ale i województwa czy całej Polski ma wpływ na bezpieczeństwo. Wystarczy tylko w Internecie wyszukać aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczyć na niej miejsce potencjalnie zagrożone. Wprawdzie z roku na rok narzędzie to cieszy się coraz większą popularnością to policjanci nadal przypominają i zachęcają do korzystania. Dzięki temu w odpowiednim czasie ewentualny problem zostanie wyeliminowany.
Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w Polsce od 2016 roku. Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z elementów zapewniających właściwe, bezpieczne funkcjonowanie człowieka w określonym środowisku. Logiczne jest więc, że każda osoba ma wpływ na bezpieczeństwo na danym terenie, a to bezpośrednio wiąże się z przekazywaniem informacji służbom, których zadaniem jest likwidacja potencjalnych zagrożeń. Jednym z narzędzi służących do wskazywania miejsc mogących uchodzić za niebezpieczne jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB).
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń można nanosić informacje dotyczące zagrożeń takich jak: przekroczenie dozwolonej prędkości, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, dzikie wysypiska śmieci, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zła organizacja ruchu drogowego, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo i inne. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W przypadku konieczności natychmiastowej reakcji służb, odpowiedzialnych za likwidację zagrożenia, do kontaktu należy wykorzystać numer alarmowy 112.
mł. asp. Aneta Kotynia