,,Hallo spowodowałem wypadek, potrzebuje pieniędzy” – NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!
Koluszkowscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Pomimo licznych policyjnych apeli nadal dochodzi do oszustw ,,pod legendą". Policjanci uzyskali informację, iż mieszkanka powiatu Łódzkiego Wschodniego straciła swoje oszczędności przekazując je ,,rzekomym funkcjonariuszom policji czy adwokatom”. Zawsze zachowujmy czujność i nie dajmy się oszukać! Zapamiętajmy, prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy!
5 grudnia 2023 roku mieszkanka powiatu odebrała telefon stacjonarny. Historia niestety była taka sama jak w większości przypadków kiedy padamy ofiarami oszustw…Osoba, która do niej podszywała się pod synową, która płaczącym głosem prosiła o pieniądze z uwagi na spowodowany wypadek przez jej męża a syna kobiety. Rozmówca wprowadził odbierającą telefon w błąd, informując, że potrzebne są pieniądze aby jej syn nie poniósł konsekwencji za spowodowany wypadek. Rozmówcy podający się zaczłonka rodziny jak również adwokata nakłonił kobietę do przekazania pieniędzy w celu wykupienia własnego dziecka. W słuchawce odzywał się również adwokat, który o wszystkim informował. Pieniądze miała odebrać osoba, która rzekomo była funkcjonariuszem. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urwał a przestępcy zniknęli z wyłudzonymi pieniędzmi. Okoliczności tych zdarzeń wyjaśniają policjanci.
Spoofing to metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi odbierający na wyświetlaczu swojego telefonu. Technologie pozwalają na to, że dzwoniący może ręcznie wprowadzić numer i jego opis, który wyświetli się adresatowi jako połączenie przychodzące. Nowoczesne technologie wykorzystywane przez sprawców umożliwiają wyświetlanie na Twoim telefonie numeru np. policyjnego lub innej instytucji jako numeru dzwoniącego. Jest to bardzo mylące i może prowadzić do utraty czujności.
Sprawcy oszustw metodą „na policjanta, adwokata, syna, córkę czy synową” dzwonią do potencjalnej ofiary i wywierają na niej presję czasu, nie dając chwili na zastanowienie się lub sprawdzenie informacji o ich tożsamości. Zapewniają, że ich akcja pozwoli na uratowanie ich bliskich, którzy popełnili przestępstwo bądź zabezpieczą oszczędności współrozmówcy a przekazane rzekomemu policjantowi będą w jego rękach bezpieczne. Tłumaczą też, że pieniądze ofiary są zagrożone. Zdarza się, że oszuści podający się za funkcjonariuszy Policji grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Zawsze w rozmowach telefonicznych powinniśmy być cały czas czujni. Pamiętajmy o tym aby uświadamiać i rozmawiać o takich sytuacjach z seniorami czy samotnymi sąsiadami. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić. Oszuści mogą podawać się za członków rodziny i policjantów! Bądźmy czujni szczególnie kiedy ktoś dzwoni na telefon stacjonarny!
Pamiętajmy!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach czy „akcjach policyjnych”.
Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa.
Nie działaj pod presją czasu. Zakończ rozmowę naciskając czerwoną słuchawkę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo.
Skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi, opowiedz o całej sytuacji, zweryfikuj u kilku osób czy któryś z członków rodziny ma kłopoty.
Zachowaj czujność!
Nie mów nikomu o kwocie posiadanych oszczędności ani nie zdradzaj miejsca ich przechowywania osobom, których nie znasz. Nie podawaj swoich danych! Numeru pesel, loginów i haseł do kont bankowych! Odbierając telefon, który wzbudzi Twój niepokój, rozłącz się! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem! Niezwłocznie powiadom o takim zdarzeniu Policję, dzwoniąc na numer 112!
młodszy aspirant Aneta Kotynia