Informacje

Policjanci przeprowadzili egzamin na kartę rowerową

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Tuszynie pod nadzorem koluszkowskich policjantów zdawało egzamin praktyczny na kartę rowerową. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznych wycieczek rowerowych.

13 czerwca 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Tuszynie przystąpili do egzaminu na kartę rowerową pod nadzorem koluszkowskich policjantów. Aby dzieci mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Od kilku miesięcy  nauczyciele przygotowywali uczniów do tego egzaminu przekazując informacje na temat przepisów ruchu drogowego Pierwszy etap zakończył się egzaminem teoretycznym. Część praktyczną zaprezentowali uczniowie pod czujnym okiem policjantów ruchu drogowego. Uczniowie pokonywali  jednośladem wyznaczony tor, jednocześnie wykazując się znajomością i  stosując się do  znaków drogowych. Do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale również hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Spotkanie z uczniami było również bardzo dobrą okazją do przekazania przez policjantów niezwykle cennych zasad  bezpiecznego poruszania się po drodze. Mundurowi  przypomnieli najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego  jakie są elementy obowiązkowego wyposażenia roweru. Podkreślali jak ważne jest używanie elementów odblaskowych i korzystanie z kasków ochronnych. Zwrócili uwagę na nowe przepisy dotyczące  pieszych oraz poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Mamy nadzieję, że lekcja bezpieczeństwa tuż przed nadchodzącymi wakacjami na długo zostanie w pamięci uczniów.
mł. asp. Aneta Kotynia

 

  • Policjant stoi przed grupą dzieci, które stoją przy rowerach i mają na głowie kaski ochronne.
Powrót na górę strony