Informacje

Upały i burze - policjanci apelują o rozsądek i rozwagę!

Burza zawsze stanowi zagrożenie, niezależnie czy jest na nią wydane ostrzeżenie czy nie. Dlatego warto znać kilka zasad, które uchronią nas przed niebezpieczeństwem. Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca, w którym spotkamy się z wyładowaniami atmosferycznymi. Upały to szczególnie trudny czas dla osób starszych, dzieci i zwierząt. Nawet jeżeli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie chwilę, nie pozostawiajmy naszych podopiecznych samych w zamkniętym samochodzie. Brak wyobraźni, roztargnienie, czy zwyczajnie bezmyślność może doprowadzić do tragedii.

W związku z prognozowanymi na kolejne dni burzami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.
Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu:

- zadbajmy o dostęp do awaryjnego oświetlenia na przykład latarka czy świeczki;
- z balkonów i tarasów usuńmy wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć zagrożenie dla innych;

- wyłączmy z kontaktów wszystkie urządzenia i sprzęty co uchroni przed ich spaleniem;
- zamykajmy okna i drzwi;
- w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
- unikajmy korzystania z telefonów komórkowych, najlepiej go wyłączmy;
- nie wychodźmy z domu, jeśli nie musimy.

Na otwartej przestrzeni:

Szukajmy jak najszybciej schronienia czyli wejdźmy do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę (sklep, apteka, restauracja, klatka schodowa). Jeśli nie ma w pobliżu takiego miejsca to: nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi czy w pobliżu trakcji kolejowych. Należy odsunąć się wtedy od metalowych przedmiotów i ich nie dotykać, usuńmy też z ubrań metalowe elementy, które mogą przewodzić prąd. Jeśli jesteśmy w wodzie, natychmiast wyjdźmy na brzeg.

Kiedy jedziemy samochodem:

- starajmy się co jakiś czas zatrzymać się na ,,bezpieczny postój”;
- nie zatrzymujmy się pod drzewami, ponieważ tam może dojść do wyładowań co może doprowadzić do przygniecenia samochodu przez drzewo;
- jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie;

Podczas tak zmiennej pogody wracamy się z apelem do kierujących pojazdami, pieszych i rowerzystów o ostrożność na drodze. Zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejścia dla pieszych pamiętajmy  o tym, aby dokładnie się rozejrzeć, czy takie przejście będzie bezpieczne, odchylmy kaptur, lub parasolkę, która w dużym stopniu ograniczają nam widoczność. Nie zapominajmy o tym, że w przypadku ,,deszczu” samochód potrzebuje dużo większej drogi hamowania, a my jesteśmy w takich warunkach dużo mniej widoczni. Podczas opadów deszczu jezdnia nie sprzyja też kierującym, w takich warunkach pamiętając o tym, że mamy zmniejszoną przyczepność zdecydowanie powinniśmy zmniejszyć prędkość i dostosować naszą jazdę do aktualnych warunków na drodze. Zbliżając się do przejść dla poeszych kierowcy powinni także znacznie zmniejszyć prędkość. Prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie oraz czujność osób postronnych szczególnie podczas upałów aby nie doszło do tragedii. Kiedy widzimy dziecko lub zwierze w rozgrzanym, zamkniętym pojeździe natychmiast reagujmy i zadzwońmy na numer alarmowy 112. W sytuacjach krytycznych, z zachowaniem szczególnej ostrożności sami możemy wybić szybę żeby uratować życie człowieka lub zwierzęcia.

mł. asp. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony