Informacje

1 sierpień - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Ustawa z dnia 9 października 2009 roku ustanowiła w tym dniu święto państwowe w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego. Od jego wybuchu minęło dokładnie 73 lata. Bohaterom, którzy w obronie Pań-stwa Polskiego z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy sprzeciwiając się niemieckiej okupacji, by ko-lejne pokolenia Polaków mogły żyć w wolnym kraju, policjanci z Komendy Powiatowej Policji powiatu Łódzkiego Wschodniego, oddają cześć i honor.

1 sierpnia to Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na masztach przy budynku Komendy Powiatowej Policji powiatu Łódzkiego Wschodniego w Koluszkach i komisariatach w Tuszynie i Rzgowie, zawisły dumnie łopoczące biało – czerwone flagi.  O godzinie 17:00 właśnie na tę okoliczność, rozlegną się na terenie całego kraju syreny alarmowe oraz syreny policyjnych radiowozów.

Jest to moment, w którym należy się zatrzymać (w bezpiecznym miejscu) i oddać honor uczestnikom Powstania Warszawskiego, zarówno tym, którzy niosą świadectwo tamtych dni po dziś dzień jak i tych, którzy zapłacili najwyższą cenę, oddając swoje życie w obronie Ojczyzny. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców a kolejnych 25 tys. zostało rannych. Przez 63 dni Powstania zginęło również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. a straty ludności cywilnej sięgnęły blisko 180 tys. ofiar. Około 500 tys. mieszkańców warszawy którzy pozostali przy życiu, wypędzono z miasta. Warszawa niemalże została zrównana z ziemią. Do niemieckich obozów jenieckich trafiło łącznie ponad 15 tys. powstańców, w tym blisko 2 tys. kobiet.
 

Chwała Bohaterom !!!
 

Powrót na górę strony