Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za nami połowa wakacji

Dla dzieci i młodzieży to okres wolny od nauki szkolnej, dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek. W tym czasie policjanci dbają o bezpieczeństwo obywateli w szczególny sposób

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. M. in. dzięki tym działaniom na terenie naszego województwa doszło do 32 wypadków mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Ich główną przyczyną była nadmierna prędkość i brak rozwagi, a w 21 przypadkach nietrzeźwość kierujących. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 11 osób. To o 9 ofiar mniej niż w tym samym okresie w 2016 roku.

W wakacje możemy zauważyć zdecydowanie więcej autokarów na naszych drogach, które przewożą dzieci i młodzież. By mogły one bezpiecznie dojechać do celu, Policja uruchomiła punkty kontroli funkcjonujące w całej Polsce. W punkcie kontroli autobusów znajdującym się w Łodzi do tej pory skontrolowano 88 pojazdów. W 8 przypadkach ujawniono nieprawidłowości.

Policjanci prewencji i służby kryminalnej zwracają szczególną uwagę na pozostawiony przez nas dobytek i zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wypoczynku wczasowiczów.

Nad osobami wypoczywających nad wodą czuwają cały czas policyjny wodniacy. Kontrolują rejon akwenów oraz przyległego terenu, zwracają szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Wielokrotnie ratowali ludzkie życie i udzielali pomocy osobom, które przeceniły swoje możliwości w pływaniu. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęła jedna osoba. W zeszłym roku przypadków utonięć było aż 11.

 

Aby letni wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z poniższych porad:

Odpowiednia oferta wypoczynku

Wybierając obóz, kolonię czy wczasy rodzinne radzimy skorzystać ze sprawdzonych i poleconych biur podróży. Biuro powinno być zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki, posiadać zezwolenie na organizowanie imprez turystycznych wydane przez wojewodę i gwarancje ubezpieczeniowe. Okazania tych dokumentów możemy żądać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Bezpieczna podróż

Wyjeżdżając na wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. W przypadku zagranicznych wojaży należy zadbać o wyposażenie wymagane w poszczególnych krajach (apteczki, kamizelki, zapasowe żarówki). Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, pieniądze i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe. W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary – w takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm. Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu . Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież . Pamiętajmy , aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów . W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej „ podejrzanej „ sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

Zabezpieczenie mieszkania

Nie opowiadamy wszystkim wkoło, że planujemy dłuższy wyjazd. Na portalach społecznościowych czy automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiamy wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”. Klucze do mieszkania przekazujemy krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi i prosimy by zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, wieczorem zapalił światło i otworzył okno. Nigdy nie zostawiamy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę deponujemy w sejfie lub oddajemy na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamykamy zawory wodne i gazowe, aby uniknąć ewentualnej awarii.

Wakacje w miejscu zamieszkania

Bardzo często zdarza się, że dzieci spędzają wakacje w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących w tym czasie rodziców. W takiej sytuacji pouczamy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić” dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi ani oddalać się w ich towarzystwie. Tłumaczymy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc (bunkry, glinianki, dzikie kąpieliska), mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa  może zakończyć się utratą zdrowia lub życia.

Rodzice nastolatków, które wybierają się na wypoczynek z rówieśnikami, powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się ich pociecha. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

Wypoczynek nad wodą

Aby kąpać się bezpiecznie, korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Są nimi z całą pewnością baseny miejskie, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczane przez wykwalifikowanych ratowników. Za bezpieczne mogą być także uważane stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u. Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa a nawet utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. W czasie zabaw w wodzie absolutnie niedopuszczalne jest podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie do wody tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, czy namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na głęboką wodę. Do wody wchodzimy najwcześniej po 30 minutach od zjedzenia posiłku. Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi.

Powrót na górę strony