Informacje

Policyjne działania podczas zaginięć osób

Niemalże każdego dnia policjanci w całym kraju są zawiadamiani o zaginięciu osób. Kiedy zaginięcie jest zgłaszane na policję mundurowi natychmiast podejmują wszelkie czynności w tym zakresie zmierzające do odnalezienia tej osoby. Tak było również dzisiejszej nocy kiedy oficer dyżurny koluszkowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 82-letniego mieszkańca Tuszyna. Natychmiast został ogłoszony alarm dla funkcjonariuszy, którzy w środku nocy zostali wezwani do jednostki w pełnej gotowości do działania. Na szczęście tym razem już po kilkudziesięciu minutach od otrzymanego zgłoszenia senior szczęśliwie powrócił do domu.

Zaginięcie mężczyzny w wieku 82 lat, który wyszedł z domu w Tuszynie i do tej pory nie powrócił takie zgłoszenie otrzymał oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach tuż po godzinie 1:00 w nocy 20 października 2020 r. Są to zdarzenia o charakterze nagłym, uniemożliwiającym ustalenie miejsca pobytu osoby i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności. Każdy stróż prawa wie, że w takich momentach liczy się każda minuta. Natychmiast został ogłoszony alarm w jednostce. Mundurowi jak najszybciej w środku nocy starali się dotrzeć do jednostki w pełnej gotowości do działania. Na szczęście już po kilkudziesięciu minutach od wpłynięcia takiej informacji zaginiony senior powrócił do domu. Fakt ten potwierdził policyjny patrol, który wezwał na miejsce zespół medyczny aby zbadać stan zdrowia 82-latka.

Przyczyny zaginięć oraz kryteria, którymi kieruje się policja przy wstępnej ocenie okoliczności zaginięcia:

Policja wyróżnia 3 poziomy osób zaginionych:

I poziom: osoby, które opuściły nagle ostatnie miejsce pobytu w okolicznościach uzasadniających podejrzenie:

- popełnienia na ich szkodę przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności (np. zabójstwo, uprowadzenie w celu zmuszania do uprawiania prostytucji) albo;

- zagrożenia dla ich życia, zdrowia lub wolności.

Sytuacje te dotyczą w szczególności zdarzeń:

a)    wskazujących na realną możliwość popełnienia samobójstwa,

b)    gdy zgłoszono zaginięcie osoby nieletniej do lat 15, po raz pierwszy,

c)    z udziałem osób, które z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie może kierować swoim postępowaniem albo wymaga opieki lub pomocy innych osób.

II poziom: osoby, które opuściły ostatnie miejsce swojego pobytu w okolicznościach, które nie wymagają zapewnienia ochrony życia osób zaginionych, w tym szczególnie takie które:

- opuściły ostatnie miejsce pobytu z własnej woli, (np. ucieczki nieletnich z domów rodzinnych, domów dziecka, placówek opiekuńczych, choroby psychicznej zaginionych),

- wcześniej wykazywały niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej (np. następstwa nieporozumień rodzinnych),

- zabrały rzeczy osobiste (np. świadome zerwanie więzi ze środowiskiem).
 

Czynności, które podejmuje policja po otrzymaniu informacji o zaginięciu osoby:

Policja podejmuje poszukiwanie osoby zaginionej po otrzymaniu informacji o jej zaginięciu. Dużą wagę przywiązuje do poszukiwań osób, które ze względu na stan zdrowia lub wiek (małe dzieci, osoby starsze i nieporadne) mogą stać się ofiarami przestępstw. W takich przypadkach policyjne działania prowadzone są niezwłocznie i w zakresie zmierzającym do szybkiego odnalezienia osoby. W zależności od okoliczności, w których osoba zaginęła oraz od poziomu, do którego została ona zaliczona, policjant postępuje zgodnie z przepisami służbowymi obowiązującymi w tym zakresie.

W przypadku osób zakwalfikowanych do poziomu I, niezależnie od tego, czy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa, policja podejmuje m.in. następujące działania:

-         rejestruje informacje o osobie zaginionej i jej fotografię w ogólnokrajowej policyjnej  bazie danych,

-         dokonuje penetracji terenu ostatniego miejsca pobytu osoby zaginionej z wykorzystaniem środków technicznych, psów policyjnych, podmiotów pozapolicyjnych (płetwonurkowie, strażacy itp.),

-         zabezpiecza ślady i dowody, w tym także oznacza kod genetyczny osoby zaginionej,

-         dokonuje rozpytania osób, które ostatnie miały kontakt z zaginionym,

-         dokonuje sprawdzenia szpitali, pogotowia ratunkowego lub opiekuńczego, izb dziecka, noclegowni, zakładów prawnej izolacji itp.

-         publikuje komunikaty prasowe oraz wewnątrzpolicyjne fotokomunikaty poszukiwawcze.

Kierując się do najbliższej jednostki policji w celu zgłoszenia zaginięcia osoby należy być przygotowanym, że policjant poprosi o:

1.           podanie pełnych danych personalnych osoby zaginionej;

2.           aktualne zdjęcie osoby zaginionej;

3.           podanie cech wyglądu zewnętrznego z uwzględnieniem posiadanych znaków szczególnych;

4.           opisu ubioru w chwili zaginięcia z uwzględnieniem znaków firmowych;

5.           oznaczenie grupy krwi;

6.           opisanie przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia;

7.           podanie miejsca i okoliczności zaginięcia;

8.           rodzaju chorób, nałogów oraz charakter nawyków i skłonności, z uwzględnieniem prób samobójczych;

9.           określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia, w kontekście sytuacji rodzinnej, zawodowej, konfliktów, wypowiedzi, pozostawionych listów;

10.      podanie adresów osób i instytucji, do których mogła udać się osoba zaginiona.

Jakie prawa mają rodziny osób zaginionych?

1.    Zawiadomienie o zaginięciu osoby można zgłosić w najbliższej jednostce policji

2.    Prawo do  kontaktu z policjantem prowadzącym poszukiwanie oraz dozwolonych prawem informacji o stanie i przebiegu poszukiwań

3.    Żądania wydania potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu.

Powrót na górę strony