Informacje

Qadem po alkoholu!

Rzgowscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Starowej Górze, gdzie 30-letni mężczyzna kierował quadem pod wpływem alkoholu. Kierujący stracił panowanie i wypadł z pojazdu. Za kierowanie pojazdem samochodowym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia

23 maja 2021 roku tuż po godzinie 17:00 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji powiatu łódzkiego wschodniego wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem quada, do którego doszło w Starowej Górze na ulicy Zagłoby. Na miejscu policjanci ustalili, iż kierujący czterokołowcem mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem, kiedy na progu zwalniającym quad podbił do góry a  kierujący z niego wypadł. Jak się okazało, był to 30-letni łodzianin, który jechał bez kasku ochronnego na głowie. Dodatkowo czterokołowiec nie posiadał polisy oc i nie był zarejestrowany. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rzgowie. Kierowanie pojazdem samochodowym w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują! Ładna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, w ostatni weekend na drogach pojawiło się wiele jednośladów. Często pojawiają się też quady. Pamiętajmy, że jazda jakimkolwiek pojazdem czy to jest skuter, motocykl, quad wymaga od nas ostrożności i zdrowego rozsądku. Brawura i przecenianie swoich możliwości może być przyczyną groźnych  i tragicznych wypadków. Pamiętajmy przede wszystkim, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Alkohol zmniejsza szybkość reakcji, powoduje problemy z ostrością widzenia i oceną odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący przecenia własne umiejętności i błędnie ocenia sytuację. Jest zagrożeniem nie tylko dla siebie ale również innych uczestników ruchu drogowego.

ZANIM WSIĄDZIESZ NA QUADA LUB KUPISZ GO DZIECKU PRZECZYTAJ !

Quady to nie zabawki. Policjanci apelują o ostrożność i więcej wyobraźni. Za niewłaściwe korzystanie z tych czterokołowców grożą sankcje karne. Prawo jasno definiuje czym jest czterokołowiec. Jest to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, w przypadku przewozu osób 400 kg. Czterokołowiec lekki (artykuł 2 pkt 42c PORD) – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem, w czasie jazdy jest obowiązana używać kasków ochronnych. Nie dotyczy to czterokołowców wyposażonych
w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa (artykuł 40 PORD).

 • Do kierowania czterokołowcem lekkim uprawnia posiadanie prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D, T.
 • Do kierowania czterokołowcem uprawnia posiadanie prawa jazdy kat: B1, B,

 Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

 • 14 lat -  dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;
 • 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T
 • 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E.

Kierujący czterokołowcem musi posiadać odpowiednie uprawnienia do kierowania poruszając się po drogach publicznych, drogach położonych w strefach zamieszkania oraz strefach ruchu. Kierujący czterokołowcem obowiązany jest stosować się do znaków drogowych, w tym  dotyczących zakazu ruchu i zakazu wjazdu odpowiednio dla pojazdów samochodowych. Nie może korzystać z autostrad i dróg ekspresowych. Dodatkowe ograniczenia w zakresie poruszania się mogą wynikać bezpośrednio z innych ustaw na przykład ustawy o lasach. Która mówi o tym, że ruch pojazdem silnikowym w lesie jest jedynie dozwolony drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Kierujący czterokołowcem, który nie posiada uprawnień do kierowania nim, naraża się na odpowiedzialność karną z art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń. W zależności od rodzaju czterokołowca za prowadzenie pojazdu bez uprawnień do kierowania czterokołowcem – przewidziany jest mandat karny – 500 zł, natomiast czterokołowcem lekkim mandat karny - 200 zł. Wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego zostały zawarte w załączniku nr 1 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 roku w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Poza wykroczeniami w komunikacji, zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie wykroczeń karalne jest również:

 • niszczenie uszkadzanie roślinności – art. 144 § 1 k.w.
 • niszczenie zasiewów, traw, sadzonek – art. 156 § 1 k.w.
 • naruszenie zakazu wjazdu do lasu - art. 161 k.w.
 • niszczenie ściółki, grzybni, grzybów - art. 163 k.w.
 • płoszenie zwierząt - art. 165 k.w.
 • uszkodzenie wału przeciwpowodziowego - art. 80 k.w.
Powrót na górę strony