Informacje

Uważajmy na oszustów i złodziei

Oszuści grają na ludzkich uczuciach. Zdobywają zaufanie osób, zaprzyjaźniają się z nimi, poznają ich codzienne życie i ich słabostki. Potem pilnie proszą o pieniądze. W ten sposób pokrzywdzeni tracą swoje oszczędności. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się zwieść pozorom!

Policja apeluje i ostrzega! Historie, które opowiadają oszuści na przykład podając się za  lekarza pracującego w Syrii lub Iraku, za żołnierza będącego na misji, za inżyniera pracującego na platformie wiertniczej czy naftowej nie są prawdziwe!. Ten proceder na zmyślone historie trwa od wielu lat i nadal jest doskonalony przez przestępców. Każdy z nich próbuje uzyskać swój cel. Pragnie szybko i łatwo zdobyć pieniądze. Nie dajmy się więc oszukać. W kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą nas o pieniądze. Kiedy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą oszusta, trzeba jak najszybciej powiadomić o tym Policję!

Uważajmy też kogo wpuszczamy do domu! Niestety zdarzają się również kradzieże mieszkaniowe, których sprawcy przedstawiają różne  "legendy" czyli zmyślone sytuacje, aby tylko wpuścic ich do naszego mieszkania. Złodzieje wcielają się w najróżniejsze role takie jak: listonosz, kurier, elektryk, pracownik administracji, hydraulik, policjant. W sytuacji kiedy ktoś puka do naszych drzwi, najważniejszym jest, aby stosować zasadę mocno ograniczonego zaufania. Nie możemy mieć stuprocentowej pewności, z kim rozmawiamy. Gdy już wejdą, angażują domowników do wykonywania różnych czynności. Mogą poprosić jak w opisanym powyżej przypadku o podłączenie jakiegoś urządzenia do gniazdka, czy sprawdzenie wody w kranie w łazience. Ma to na celu odwrócenie uwagi i zmuszenie nas do opuszczenia konkretnego pomieszczenia aby złodziej został sam. Pozostawiony bez nadzoru sprawca ma wtedy czas na kradzież gotówki i wartościowych rzeczy przechowywanych przez nas w mieszkaniu. Zanim zdążymy się zorientować, złodziej ucieka ze zdobytym łupem.

 

Powrót na górę strony