Informacje

Zasady bezpieczeństwa na drogach podczas wakacyjnych podróży

Bezpieczeństwo powinno być priorytetem wszystkich użytkowników dróg. Przypominamy o tym w trakcie wakacyjnych wyjazdów, kiedy na drogach zwiększa się liczba pojazdów. Pomimo wakacyjnego odprężenia zachowanie zdrowego rozsądku oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego musi przyświecać urlopowiczom.

Zasady bezpieczeństwa podczas podróży powinny być stanowczo przestrzegane, aby z urlopu pozostały nam jedynie piękne wspomnienia. Musimy zwrócić uwagę na ograniczenia prędkości. Przypomnijmy, że na polskich autostradach ograniczenie prędkości wynosi 140 km/h, a na drogach ekspresowych 120 km/h. Nadmierna prędkość to nadal jedna z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych na polskich drogach. Od 1 czerwca 2021 roku na autostradach i drogach ekspresowych wprowadzono obowiązek utrzymywania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. W myśl nowych przepisów dystans ten powinien wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 metrów za poprzedzającym go pojazdem. Przy prędkości 140km/h odległość ta wynosi 70 metrów.

Nie zapominajmy również o odpoczynku, który jest bardzo istotny zwłaszcza w trakcie długich podróży.  Kierowca odpowiada zarówno za swoich pasażerów jak i innych uczestników ruchu. Wypoczęty kierowca jest bardziej skupiony i z zachowaniem zdrowego rozsądku zawsze dojedzie do wyznaczonego celu. Pamiętajmy, aby odpoczynki zaplanować w wyznaczonych miejscach obsługi podróżnych - tak zwanych MOP-ach. MOP to miejsce gdzie znajdziemy miejsca parkingowe, sanitariaty, stoliki z ławkami a czasem stacje benzynowe i restauracji. Pamiętajmy, że wszędzie możemy spotkać ludzi, którzy zechcą wykorzystać naszą nieuwagę. Dlatego zawsze zamykajmy samochody, nie pozostawiajmy dzieci bez opieki dorosłego, pilnujmy swoich telefonów, torebek i portfeli. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że bezpiecznie dotrzemy na urlop, z którego pozostaną nam jedynie wspaniałe wspomnienia.

Powrót na górę strony