Informacje

Przygotuj swój pojazd do zimy!

Zmieniają się warunki pogodowe i drogowe. Ujemne temperatury powodują, że na drogach jest ślisko. Policjanci codziennie przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu się do zimy na drodze. Każdego dnia dochodzi do zdarzeń drogowych.

Policjanci kolejny raz apelują o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Niskie temperatury i przymrozki wymagają od nas również refleksu na drodze i przygotowania naszego pojazdu do podróży.

Opony zimowe znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7°C. Opony zimowe różnią się już na pierwszy rzut oka wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg. Używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych wypadków! Aby zminimalizować ryzyko wypadku drogowego w okresie jesienno-zimowym należy dobierać ogumienie odpowiednie do pory roku. Zanim to zrobimy należy dokładnie sprawdzić, czy zeszłoroczny komplet opon zimowych nadal nadaje się do bezpiecznej eksploatacji.

W czasie podróży samochodem, często wychodzą błędy niewłaściwego wyposażenia oraz przygotowania naszego pojazdu. Śliska nawierzchnia drogi, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, pośniegowe błoto, zmienne warunki atmosferyczne w postaci mgieł czy opadów śniegu i marznącego deszczu, to najgorsze, co może nas spotkać w czasie jazdy jesienią czy zimą. Czasem nawierzchnia drogi wcale nie wygląda na śliską, choć taka właśnie jest w rzeczywistości. Warto, więc pamiętać o kilku regułach, których przestrzeganie zagwarantuje nam bezpieczne dotarcie do miejsca, do którego się udajemy, a także bezpieczny powrót.

Pamiętajmy!

Opony zimowe i letnie różnią się od siebie materiałami, z których zostały wykonane. Opona zimowa w niskich temperaturach nie twardnieje i zachowuje elastyczność, dzięki czemu lepiej przylega do podłoża i zapewnia wysoką przyczepność i trakcję. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w skróconej drodze hamowania ale pamiętajmy, że jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem. Podczas ujemnych temperatur jezdnie mogą być przymrożone i śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Gwałtowne manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne. Dlatego należy poruszać się z włączonymi światłami mijania i stosować się do ograniczeń prędkości a przede wszystkim do panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość w warunkach zimowych, ujemnych temperaturach nie musi oznaczać, że jest to prędkość bezpieczna.

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

  • radiowóz stoi zaparkowany na leśnej drodze, wokół ośnieżone drzewa
Powrót na górę strony