Informacje

Na zewnątrz niskie temperatury – pamiętajmy o zwierzętach

Niskie temperatury przez całą dobę i coraz bardziej mroźne dni to trudne warunki dla zwierząt pozostających poza domem. Pamiętajmy w tym czasie o naszych pupilach zapewniając im ciepły kąt i smakołyki.

Na największe niebezpieczeństwo narażone są zwierzęta, które nie mogą schronić się przed zimnem w zamkniętym pomieszczeniu. Często zapomina się o nich, pozostawiając je w nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, bez ciepłego posiłku lub przywiązując do ogrodzeń i słupów. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej pogody tak samo jak człowiek. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. W tych okresach wpuśćmy psa, choćby na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż). Czworonogi aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Powinno być ciepłe oraz wysokoenergetyczne.

Policja wzorem innych instytucji, wyrażając szczególną troskę o zwierzęta oraz pragnąc zapewnić im lepszą ochronę jako istotom czującym, włącza się w działania ukierunkowane na zwalczanie nieludzkiego ich traktowania.
Jeśli więc posiadasz informacje o nieuzasadnionym i niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi poprzez m.in. przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem – CITES (www.mos.gov.pl/cites-ma) to skontaktuj się z nami, wysyłając e-mail do właściwej terytorialnie jednostki Policji:
Istnieje również możliwość zgłoszenia poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa podejrzeń zaistnienia czynów zabronionych popełnionych przeciwko zwierzętom i środowisku, w szczególności znęcanie się nad zwierzętami, kłusownictwo, zdarzenia drogowa z udziałem zwierząt leśnych, dzikie wysypiska śmieci, niszczenie zieleni, nielegalna wycinka drzew oraz poruszanie się po terenach leśnych quadami.

Jeśli posiadasz  informacje o znęcaniu się nad zwierzętami, przetrzymywaniu ich w niewłaściwych warunkach bytowania skontaktuj się z Policją pod numerem alarmowym 112. Czekamy również na informacje za pośrednictwem ZIELONEJ STREFY. Szczegóły w linku: https://lodzka.policja.gov.pl/ld/prewencja/3437,Zielona-Strefa.html.

Pamiętajmy – reagujmy na krzywdę!

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony