Informacje

Po pierwsze reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem!

Panujące niskie temperatury są zagrożeniem szczególnie dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo. Policjanci systematycznie kontrolują ustronne miejsca, pustostany i posesje, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne. Przy współpracy z miejskimi instytucjami pomocy społecznej starają się również pomóc osobom starszym oraz mającym trudności z samodzielną egzystencją. Pamiętajmy aby zawsze reagować na widok osób zagrożonych wychłodzeniem i bezdomnych!

Policjanci z powiatu łódzkiego wschodniego w okresie jesienno-zimowym sukcesywnie kontrolują miejsca, w których przebywają lub mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Miejsca zagrożone są kontrolowane o każdej porze dnia i nocy. Niska temperatura na zewnątrz zarówno w dzień jak i w nocy połączona z nieporadnością życiową, brakiem ,,ciepłego kąta” lub stanem upojenia alkoholowego to główne przyczyny wychłodzenia, na które narażone są osoby bezdomne lub samotne. Aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom dzielnicowi i policjanci z wydziałów i ogniw patrolowo-interwencyjnych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Zazwyczaj są to pustostany, opuszczone obiekty fabryczne, altanki na ogródkach działkowych. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby każdorazowo proponują przewiezienie do placówek, w których można znaleźć schronienie i zjeść ciepły posiłek. Często takie działania prowadzone są przy współudziale przedstawicieli miejskich ośrodków pomocowych.

Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze, nieporadnie życiowo i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.

Policjanci apelują:

W przypadku zauważenia osoby, która może potrzebować pomocy nie zwlekać z powiadomieniem odpowiednich służb. Nie należy także przechodzić obojętnie obok osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie jeden telefon może zadecydować o życiu drugiego człowieka. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję za każdym razem, kiedy ktoś narażony jest na wychłodzenie oganizmu.

Informacje na temat placówek zajmujących się pomocą osobom bezdomnym, można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer  czynny całą dobę:  987

W przypadku zagrożenia ludzkiego życia lub zdrowia nie wahaj się również zadzwonić na policje, pogotowie lub straż pożarną :

Numer alarmowy – 112

Wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!

Poniżej przedstawiamy wykaz telefonów i miejsc gdzie można szukać pomocy dla osób zagrożonych.

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

  • plakat z adresami i numerami telefonów dla osób bezdomnych
Powrót na górę strony