Informacje

Wysokie mandaty z nowego taryfikatora

Zatrzymany przez koluszkowskich policjantów rowerzysta miał blisko promil alkoholu w organizmie, został ukarany mandatem w wysokości 2 500 złotych. Dwóch kierujących za przekroczenie prędkości zostało ukaranych mandatami w wysokości 1 000 złotych i punktami karnymi. Policjanci przypominają, iż od początku nowego roku kierowcy łamiący przepisy muszą liczyć się ze znacznie większymi restrykcjami.

12 stycznia 2022 roku, tuż po godzinie 8:00 w Koluszkach policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Podczas legitymowania policjanci wyczuli od kierującego woń alkoholu. Okazało się, że 36-letni mieszkaniec gminy był nietrzeźwy. Badanie wykazało blisko promil alkoholu w organizmie. Nietrzeźwy rowerzysta otrzymał mandat karny w wysokości 2500 złotych. Przypominamy, że zmiany które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły do taryfikatora między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Jeśli cyklista jest w stanie nietrzeźwości powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

10 stycznia 2022 roku w Bukowcu koluszkowscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 40-letniego kierującego kią, który przekroczył prędkość o 41 km/h. W chwili kontroli jechał 91km/h w miejscu gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Tego samego dnia policjanci zmierzyli prędkość pędzącemu w Głuchowie mercedesowi, którym kierował 53-letni mężczyzna. Przekroczył dopuszczalną prędkość o 50km/h, jechał z prędkością 100 km/h. Obaj kierujący zostali ukarani mandatem w wysokości 1 000 złotych i punktami karnymi.

Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Nowe zmiany dotyczą głównie wykroczeń, które stanowią jedne z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. To przede wszystkim przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Jeżeli będziemy jechać za szybko o 31 km/h, kwota mandatu wyniesie 800 zł (dotychczas było to od 200 do 300 zł.). Z większymi mandatami muszą się liczyć kierowcy, którzy jeszcze bardziej przekroczą dopuszczalną prędkość.

 

sierż. sztab. Aneta Kotynia

Powrót na górę strony