Informacje

Pierwszeństwo nie równa się nieśmiertelność!

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety, do większości zdarzeń z ich udziałem, dochodzi właśnie na przejściach dla pieszych. To, że piesi mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych nie zwalnia ich z odpowiedzialności i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa na drodze!

Przepisy ruchu drogowego, które weszły w życie w 2021 roku  nadają pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu i będącemu na przejściu ale również zakazują pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię. Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety, do większości zdarzeń z ich udziałem, dochodzi właśnie na przejściach dla pieszych. To, że piesi mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych nie zwalnia ich z odpowiedzialności i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa na drodze! Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do "pasów", powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Do  najczęściej popełnianych  wykroczeń przez tę grupę uczestników ruchu  należy przede wszystkim: przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, przebieganie jej, wchodzenie na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd oraz ignorowanie czerwonego światła.
Podsumowując rok 2023 na terenie powiatu Łódzkiego Wschodniego doszło do 790 zdarzeń drogowych, w tym 19 zdarzeń z udziałem pieszych. W 11 przypadkach były to wypadki drogowe a w 8 zdarzenia zakwalifikowane jako kolizje. 9 pieszych zostało rannych a 2 były to ofiary śmiertelne. W 8 przypadkach winny był pieszy. Podsumowując w samych Koluszkach i gminie od początku roku doszło do 5 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych z czego 4 osoby zostały ranne.
Policjanci apelują! Szczególnie w okresie przedświątecznej gorączki zakupów i pośpiechu pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Zwolnijmy a nawet zatrzymajmy się przed każdym przejściem na drugą stronę ulicy, nic nie zwalnia nas z odpowiedzialności. Kierowcom przypominamy o szczególnej ostrożności w rejonach sklepów, rynków czy przejść dla pieszych, wszędzie tam gdzie jest duży ruch pieszych zwolnijmy!
Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy kurtyny. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Jeśli ktoś często korzysta z drogi poza obszarem zabudowanym ma obowiązek nosić kamizelkę odblaskową, szelki lub opaskę. Do tych elementów odblaskowych coraz bardziej przekonują się motocykliści i rowerzyści, którzy podobnie jak piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego!
młodszy aspirant Aneta Kotynia

Powrót na górę strony