,,Dzień Zebry" - pamiętajmy o bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych!
Każdy wie, że nie można wyprzedzać pojazdów na przejściu dla pieszych. Niestety wielu kierowców myśli, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy do wyprzedzania dochodzi na drodze jednojezdniowej, z jednym pasem w danym kierunku. Tymczasem zupełnie swobodnie wyprzedzają na drogach z większą liczbą pasów ruchu. A na takich też są przejścia dla pieszych. Dzisiaj obchodzony jest Dzień Zebry, policjanci przypominają o bezpieczeństwie niechronionych użytkowników dróg jakimi są piesi.
Policjanci pełniąc służbę na drodze, reagują na każde niebezpieczne zachowanie, skutkujące zagrożeniem bezpieczeństwa na drodze. Nie tylko w ,,Dniu Zebry”, który przypada na 31 stycznia ale również w każdy inny dzień roku. Najczęstszą przyczyną wypadków jest wciąż nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Dojeżdżając do niego starajmy zachować się maksymalną czujność i koncentrację. Równie niebezpieczne jest wyprzedzanie na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia. Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze.
Obowiązki pieszych wynikają nie tylko z przepisów prawa, do których należy się stosować i skrupulatnie ich przestrzegać ale również z rozsądku. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tych miejscach mamy pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wbiegać na pasy. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Piesi muszą czuć się pewnie i bezpiecznie na rawskich drogach. Realia takie są możliwe tylko przy zachowaniu rozsądku i wzajemnego szacunku w relacji kierowca-pieszy.
Artykuł 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym określa jasno, iż:
Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
Zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 1 stycznia 2022 roku obowiązują poniższe mandaty za popełnione wykroczenia:
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wbrew obowiązkowi - 1500 złotych
- Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej - 1500 złotych
- Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem - 1500 złotych
- Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - 1500 złotych
- Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych - 1500 złotych.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na przejściu dla pieszych znajduje się sygnalizacja świetlna, bądź osoba kierująca ruchem (ruch kierowany) i nadawany jest sygnał do jazdy. Nie jest natomiast żadnym argumentem to, że samochody jechały z podobną prędkością i nagle jeden z nich zwolnił. Ten, który jechał szybciej jest uznawany za wyprzedzający.
Policjanci apelują!
Jadąc drogą z przynajmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, zwracaj uwagę na znaki pionowe. Jeżeli widzisz, że zbliżasz się do przejścia dla pieszych, a w pobliżu, na sąsiednim pasie porusza się inny pojazd, zwolnij. Unikniesz w ten sposób nawet przypadkowego manewru wyprzedzania i tym samym wysokiego mandatu. Jednak nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych.
Poza tym stosując się do przepisów w tym zakresie każdy kierowca da przykład innym kierowcom swoim zachowaniem, w wyniku czego liczba potrąceń pieszych, a co za tym idzie osób rannych i zabitych zostanie ograniczona.
sierż. sztab. Aneta Kotynia